Body & Mind v Taiji Quan

Tělo body a mysl mind, fyzično a duševno, jak spolu souvisí? Kde jsou přesné hranice mezi pohybem těla a mysli nebo duše, jsou vůbec?

Taiji (tai chi, foneticky tajči) bývá někdy nazýváno meditací v pohybu. A zároveň má i bojovou formu. Čím více cvičíte taiji, tím více zjišťujete, že boj neprobíhá ani ve fyzickém střetu, a nakonec ani ve vaší hlavě. Postupně zjišťujete, že boj přestává být bojem, dochází více k pochopení, uzdravení stresem zasažených buněk ve vašem těle a zároveň vnitřní disciplíně. To vede k transformaci.

Důležitá je schopnost uvolnit napětí v celém těle a zároveň vědomě vést tělo v pozicích. Toto je zásadní moment vnitřní práce. Hlavní propojující centrum je oblast křížové kosti, kyčlí a nejbližší struktury, kterými prochází rovnováha, stabilita, vyrovnávání těla. Právě zde se ukrývá obrovské emoční napětí, které se somatizuje už od raného dětství. Můžeme to pociťovat jako ztuhlost, neohebnost, chronické neurčité bolesti pohybového aparátu, bolavá kolena, kyčle, chodidla.

Zde nezbývá než doporučení vytrvat, být shovívavý vůči svému tělu a zároveň si přijít na to, kde co jak bolí, táhne, jak tomu ulevit, jak moc mohu v ten den zatížit své tělo. Pokud vnímáte některé vaše pohybové neduhy jako vážnou překážku, zkuste si k tajči najít terapeutickou metodu (včetně alternativních a psychosomatických) nebo další kompenzační cvičení, které vám pomůže pochopit detaily a příčiny pohybových obtíží. Vhodné je kombinovat pohybové TAICHI s více statickým cvičením QIGONG (ČCHI KUNG).

Pokud jste dychtiví po teorii, doporučuji přečíst si knihu Klasické tchaj-ťi od Waysun Liao, kde se zabývá principy vnitřního přístupu a tréninku taiji. V knize autor popisuje také přístup podle legendárního mistra Čang San Fenga ve Wudangských horách.

Čtení teorie člověku ale stejně moc nedá, jen vyvolává další myšlenkové proudy, proto vše nejlépe pochopíme, pokud pravidelně cvičíme. V naší škole Wudang Brno nové zájemce rádi uvítáme, aby si vyzkoušeli naše PRAVIDELNÉ LEKCE V BRNĚ.